W dniu 14 czerwca 2019 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Powiatem Lubelskim, Gminą Wólka a Województwem Lubelskim o współpracy w ramach II Kamienia Milowego innowacyjnego projektu pn. „Liderzy kooperacji” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Zamiarem projektu jest wdrożenie pilotażowego MODELU KOOPERACJI, który ma na celu podjęcie współpracy pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej a podmiotami innych polityk sektorowych istotnych z punktu widzenia włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa, działającymi poprzez powiatowo-gminny Partnerski Zespół Kooperacji, zgodnie z posiadanymi kompetencjami w zakresie:
- budowania profesjonalizmu i systemu wsparcia Członków Partnerskiego Zespołu Kooperacji,
- wzrostu jakości i efektywności pomocy osobom/rodzinom na terenie gminy, wzmocnienie zasobów i sprawczości w rodzinach,
- wykorzystywanie gminno-powiatowej sieci wsparcia oraz działań środowiskowych,
- budowanie pozytywnego wizerunku pomocy społecznej.
Etapy pracy nad projektem w latach 2018-2021:
- I KAMIEŃ MILOWY: opracowanie Modelu Kooperacji do 31.12.2018, konsultacje i rekomendacje do 31.03.2019.
- II KAMIEŃ MILOWY: przeprowadzenie testów Modeli Kooperacji 01.04.2019-30.09.2020 (aktualny etap realizacji)
- III KAMIEŃ MILOWY: podsumowanie testów 01.10 -31.12.2020
- IV KAMIEŃ MILOWY: działania edukacyjne w stosowaniu rezultatów projektu na terenie kraju 01.01-31.03.2021
Gmina Wólka jako jedna z dwóch gmin w powiecie lubelskim i jako jedna z ośmiu gmin w województwie lubelskim przystąpiła do realizacji projektu. W I Kamieniu Milowym na terenie gminy były opracowywane założenia do Modelu Kooperacji i wypracowywany był model współpracy pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych .
W kwietniu br. nasza gmina przystąpiła do II Kamienia Milowego jako jedna z sześciu gmin w naszym województwie. Obecnie odbywa się testowanie wypracowanego modelu w pracy z osobami i rodzinami potrzebującymi wsparcia oraz zbierane są rekomendacje i wnioski. W ramach testowania modelu zrekrutowane osoby i rodziny otrzymują potrzebne wsparcie, a pracownicy instytucji gminnych uczestniczą w szkoleniach, wyjazdach studyjnych, a ich praca jest super-wizowana. Została także uruchomiona platforma edukacyjna na której są dostępne wszystkie informacje na temat realizacji projektu www.liderzykooperacji.pl
Ewelina Żyłka
Doradca Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie
Anna Modrzejewska
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wólce