Zespół do spraw asysty rodzinnej
Asystent rodziny – Agnieszka Brzóska
Pokój nr 8
tel. 81 478 17 61
kom. 535 210 670
Asysta rodzinna to pomoc w pokonywaniu trudności życiowych świadczona rodzinie, w skład której wchodzą dzieci. Realizowana jest ona we współpracy z pracownikiem socjalnym, kuratorem, pedagogiem, koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej.
Zadaniem asystenta rodziny jest przede wszystkim wsparcie członków rodziny.
W zależności od sytuacji w jakiej znalazła się rodzina, asystent doradzi jak przeprowadzić wiele działań, na przykład: uregulowanie spraw urzędowych, pomoc w rozwiązaniu trudności wychowawczych, wsparcie w przezwyciężaniu problemów w opiece nad dziećmi, pomoc w poszukiwaniu pracy, udzielanie wskazówek jak poprawić relacje z innymi, wsparcie w zerwaniu z nałogami, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i wiele innych.
Zadania asystenta rodziny zgodnie z ustawą z dnia 09.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, art. 15.:
- Opracowywanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym.
- Opracowanie we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonego w rodzinie zastępczej.
- Udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, np. zdobywanie umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego.
- Udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów socjalnych.
- Udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów psychologicznych.
- Udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
- Wspieranie aktywności społecznej rodzin.
- Motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
- Udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej.
- Motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających
na celu kształtowania prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych. - Udzielania wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych.
- Podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin (zespół interdyscyplinarny).
- Prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci.
- Prowadzenia dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną.
- Dokonywanie okresowej oceny sytuacji rodziny.
- Monitorowanie funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy z rodziną.
- Sporządzanie, na wniosek sądu, opinii o rodzinie i jej członkach.
- Współpraca z zespołem interdyscyplinarnym lub grupą roboczą.