Organizacja paczek wigilijnych dla rodzin z dziećmi korzystających z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wólce
- DIAGNOZA
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wólce w ramach zadań, które reguluje ustawa o pomocy społecznej, ale także własnych inicjatyw pomaga rodzinom, które przez wzgląd na ograniczone zasoby mają trudności w zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb bytowych. Trudności, które spotykają naszych podopiecznych wynikają z różnych przyczyn, niejednokrotnie są powiązane ze stanem zdrowia, niepełnosprawnością, ubóstwem.
Rodzina jest podstawową komórką społeczną, najstarszą i najpowszechniejszą formą życia społecznego. Pełni różne funkcje. Troszczy się min. o zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego ze swoich członków. Bywa też tak, że w wyniku różnych sytuacji życiowych, zdarzeń, chorób itp., niektóre z tych funkcji nie są wypełniane należycie. Obowiązkiem Ośrodka Pomocy Społecznej jest dotarcie do takich rodzin oraz otoczenie opieką i najpotrzebniejszym wsparciem.
- CEL PROJEKTU
Celem projektu jest przygotowanie paczek bożonarodzeniowych dla 7 rodzin, w tym 14 dzieci, zawierających: zabawki, gry rodzinne, książeczki, przybory szkolne, tekstylia, kosmetyki, artykuły higieniczne, owoce, soki owocowe, napoje, słodycze oraz inne produkty spożywcze takie jak min.: ryż, kasza, mąką, makarony, kaszki dla dzieci, konserwy, olej, miód, zakupione ze środków własnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Wólce oraz przez anonimowego darczyńcę. Paczki świąteczne mają utwierdzić beneficjentów w przekonaniu o przynależności do społeczności lokalnej oraz zapobiec poczuciu osamotnienia, porzucenia, zapomnienia i alienacji. Wręczenie paczek wraz z życzeniami ma na celu wywołanie pozytywnych emocji, uśmiechu na twarzy oraz wzmocnienia poczucia więzi społecznych. Obdarowanie paczkami świątecznymi to także okazja do kultywowania tradycji. Ośrodek Pomocy Społecznej w Wólce obdarowując beneficjentów paczkami pragnie pokazać, że rodziny odgrywają bardzo ważną rolę w życiu społeczności lokalnej Gminy Wólka.
- ZADANIA PROJEKTU
- Wzrost poczucia własnej wartości rodzin objętych projektem.
- Zaangażowanie darczyńców do przekazania darów.
- Kultywowanie tradycji.
- Uświadomienie, że rodziny nie są same.
- Integracja rodzin.
- ODBIORCY
Projekt skierowany jest do 7 rodzin korzystających ze wsparcia tut. Ośrodka.
- ORGANIZATORZY
Organizatorem projektu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Wólce. Projekt realizują pracownicy Ośrodka. Do współpracy został zaproszony darczyńca, który pragnie pozostać anonimowy.
- MIEJSCE I TERMIN REALIZACJI
Paczki z żywnością zostaną rozwiezione do posesji potrzebujących rodzin przez asystenta rodziny zatrudnionego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wólce.
TERMIN: do 22 grudnia 2023 r.
- HARMONOGRAM
- Ustalenie szczegółów dotyczących zorganizowania dowozu paczek do posesji oraz sporządzenie listy osób które zostaną objęte pomocą w formie paczek świątecznych.
- Zaproszenie do współpracy anonimowego darczyńcę, który zakupi niezbędne produkty.
- Skompletowanie paczek według potrzeb rodzin.
- Rozwiezienie paczek z przygotowanymi daniami bożonarodzeniowymi do posesji beneficjentów przez asystenta rodziny zatrudnionego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wólce.
- ZAKŁADANE REZULTATY
Wręczenie paczek bożonarodzeniowych ma na celu wsparcie rodzin w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Obdarowanie rodzin paczkami pozwoli uczestnikom projektu choć na chwilę poczuć ciepło zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz zatrzeć nierówności ekonomiczne, z którymi mierzą się nasi podopieczni. Uczestnicy projektu zostaną utwierdzeni w przekonaniu, że przynależą do społeczności lokalnej, w której odgrywają bardzo ważną rolę. Dodatkowo rozmowa z pracownikami pozwoli na wzmocnienie więzi społecznych, zmniejszenie poczucia osamotnienia i niezrozumienia. Projekt stanowi szansę na integrację rodziny. Wręczenie świątecznych paczek wraz z życzeniami pozwoli uczestnikom projektu w większym stopniu zaspokoić potrzebę przynależności.
- FINANSOWANIE
Podarunki świąteczne w formie paczek żywnościowych zostaną sfinansowane ze środków własnych oraz pozyskanych od sponsorów.
- ZAKOŃCZENIE
Realizowany projekt jest wsparciem najbardziej potrzebującej części społeczności lokalnej oraz odpowiedzią na zdiagnozowaną potrzebę poczucia przynależności i akceptacji, zwłaszcza w okresie świątecznym. W okresie Świąt Bożego Narodzenia nikt nie powinien czuć się zapomniany.